*2. září 1984 (Karviná)

Úspěchy

1 x bronz OH, 1 x bronz HMS, 1 x bronz ME, 1 x stříbro HME, 1 x bronz HME, 1 x zlato ME23, 1 x zlato MEJ, 11 x zlato MČR, 11 x zlato HMČR, 2 x stříbro HMČR, 1 x bronz HMČR, 4 x účast na OH

Kariéra

Rodák z Karviné už v dorosteneckém věku začínal ve vysokých patrech. Už do sezony 2001 vstupoval s osobním rekordem 195 centimetrů, jenž ihned v hale posunul o dalších jednadvacet centimetrů. Na první větší akci, mistrovství světa do 17 let, mířil jako jeden z kandidátů na zisk cenného kovu. Jaroslav sice prošel kvalifikací, ale ve finále skončil na desátém místě.

V dalším roce Jaroslav na světovém šampionátu juniorů obsadil osmé místo. Hranici 230 centimetrů překonal český skokan v roce 2003. Ve stejném roce pak zamířil na halové mistrovství světa do Birminghamu, kde zvládl kvalifikaci a na první akci mezi dospělými se umístil na devátém místě. Stejně se mu dařilo i na MS v Paříži. Tam jeho výkon stačil na jedenáctou příčku. Průlomový ročník navíc ozdobil titulem juniorského mistra Evropy!

Olympijským hrám v roce 2004 předcházel halový šampionát v Budapešti. Jaroslav si před vrcholnou akcí roku v Maďarsku rozdělil bronzovou medaili se třemi soupeři a naladil se na výkon v Athenách. Tam ve velmi napínavém finále riskoval, když po dvou nezdarech na 232 centimetrech nechal laťku posunout o dva centimetry. Risk je zisk. Nejmladší účastník hranici 234 centimetrů překonal a vybojoval v Řecku bronzovou medaili. Skvělé výkony ze sezóny ho pak vynesly na druhé místo v anketě Atlet roku.

Jakoby si Jaroslav v roce 2004 vybral všechno štěstí. Na halovém ME ve španělském Madridu skončil na čtvrtém místě a na letním šampionátu v Helsinkách bral dělenou pátou pozici. I tak ale mohl být spokojený. Ročník si zpříjemnil na mítinku v Arnstadtu, kde přepsal 18 let starý český rekord. Výkonem 237 centimetrů přeskočil v tabulkách československého skokana Jána Zvaru. Na ME do 23 let pak vybojoval zlatou medaili a v domácí anketě mezi atlety se umístil na třetí místo.

Na začátek roku 2006 nebude Jaroslav rád vzpomínat. V prvním měsíci roku se kvalifikoval na halové MS v Moskvě. Jenže o měsíc později na mítinku Weinheimu si těžce poranil kotník. Rekonvalescence se nečekaně protáhla a český skokan tak letní vrchol v Göteborgu nestihl. Nízké sebevědomí a strach nakonec nedovolilo Jaroslavovi startovat mezi světovou špičkou sezonu a půl. Po návratu na atletickou dráhu se mu podařilo kvalifikovat na světový šampionát v japonské Ósace, kde prošel do finále a nakonec bral osmé místo.

Limit pro halové MS 2008 se podařilo zdolat až při poslední možné příležitosti. Ve španělské Valencii ve finále nezvládl Jaroslav již 227 centimetrů a umístil se na desáté pozici. Vše směřovalo k vrcholu sezony. Na programu byla olympiáda v Pekingu, kam Jaroslav odjížděl s jasným cílem - zopakovat výkon z roku 2004!

Ve finále opět ukázal obrovskou touhu po zisku cenného kovu, když nejprve zopakoval kvalifikačních 229 centimetrů a po nezdaru na 232 centimetrů zkoušel posunout laťku na 234 i 236 centimetrů. Tentokrát však risk nevyšel. I přesto po zranění a nevydařeném ročníku skončil v Pekingu na šestém místě.

Ani další ročník nezačal pro Jaroslava podle představ. Na halovém ME poprvé neprošel kvalifikací. Po nevydařeném začátku se rozhodl pro změnu trenéra. Z Vítkovic od Aleše Dudy přešel k Janovi Janků do pražské Dukly. Forma šla postupně nahoru, ale na MS v Berlíně jeho výkon stačil pouze na páté místo. Vítězství ve světovém finále, v němž nestačil pouze na mistra světa Rybaka, ho vyneslo na třetí pozici v anketě Atlet roku.

Plány pro sezónu 2010, ve které chtěl Jaroslav dosáhnout na zisk medaile z mistrovství světa, se rychle rozplynuly. V Dauhá jeho výkony nestačily ani na postup z kvalifikace. Ani ME v Barceloně další medaili z velké světově akce nepřineslo. Po šestiletém čekání na zisk dalšího cenného kovu se český bojovník dočkal!

V Paříži na halovém ME udělal první chybu až na 236 centimetrech. Překonaných 234 centimetrů ho vyneslo na skvělé druhé místo. Velká radost a úleva. Na světovém šampionátu v Tegu pak sahal po další medaili. Ve finále překonal hranici 232 centimetrů na první pokus. Na konečné čtvrté místo ho však lepším zápisem v předchozích výškách odsunul jiný ze závodníků.

Vrchol halové sezony 2012 začal pohodovým splnění limitu. Kvalifikaci na MS v Istanbulu ale nezvládl, po výkonu 222 centimetrů obsadil dělenou třináctou pozici. ME v Helsinkách a výkon 224 centimetrů vystačil na dělenou osmou příčku a třetí start na olympijských hrách nevyšel, Jaroslav skončil v kvalifikaci, kde dosáhl na 2221 centimetrů.

O poznání radostnější byla další sezóna. I přes zranění se Jaroslav v Göteborgu na HME vyšvihl dobrým výkonem na třetí místo a přidal do své sbírky další medaili. Letní část ročníku už nevyšla tak jako ta zimní. Na postup do finále v Moskvě nechybělo mnoho, přesto to o kousek nevyšlo…

Následující rok se nesl v opačném duchu. V halové sezóně nepřekonal Jaroslav potřebnou výšku pro účast na HMS v Sopotech. Naopak v létě na šampionátu v Ostravě předvedl své sezónní maximum 231 centimetrů. O centimetr horším výkonem se pak prezentoval na letním ME v Curychu, kde obsadil čtvrtou příčku, když ho od zisku dalšího cenného kovu dělil pouze horší zápis.

Páté místo z HME v Praze a sedmá příčka z MS v Pekingu. To byly výkony sezóny 2015, ve které Jaroslav přepisoval historii. Jako první výškař na světě figuroval šestkrát na MS v boji o stupně vítězů.

Poslední olympijský rok Jaroslava začal výkonem 228 centimetrů na Hustopečském skákání. Český skokan se rozhodl, že nebude usilovat o účast na halovém světovém šampionátu a raději se bude soustředit na olympijskou přípravu. Nejlepší sezónní výkon v letní části ročníku stačil v Amsterdamu na dělené sedmé místo. V Riu de Janeiru pod pěti kruhy se Jaroslav s dávkou štěstí probojoval do finále, kde nakonec obsadil čtrnácté místo.

V dalším roce se podařilo pouze jednou překonat hranici 220 centimetrů. O rok později dne 26. srpna 2018 Jaroslav oznámil konec profesionální sportovní kariéry. Ve stejném roce triumfoval na letním i halovém MČR a navždy se zapsal do historie nejúspěšnějších českých atletů.