*27. října 1991 (Turnov)

Úspěchy

1 x stříbro ME, 1 x bronz HME, 1 x bronz ME23, 1 x zlato MČR, 4 x zlato HMČR, 5 x stříbro HMČR, 2 x bronz HMČR, 2 x účast na OH

Kariéra

Potomek středověkých aristokratů ze Švýcarska vyrůstal ve vísce Olešnice u Trutnova. Ze zdejší obce se vydal na atletickou dráhu pod trenérkou Věrou Šrámkovou. Netrvalo dlouho a Adam se ukázal na mezinárodní scéně. První velká akce v roce 2009, mistrovství Evropy v novém Sadu, již pod vedením legendy, Tomáše Dvořáka.

Adam dal ihned vědět, že je v něm velký talent, ve velké konkurenci v Srbsku obstál a odvezl si osmé místo. V dalším roce měl v plánu závodit ve stejné kategorii v Montconu. Z desetiboje však musel odstoupit kvůli zranění, které mu podívat se v Kanadě na start. Vše tedy směřovalo k evropskému šampionátu v Ostravě o rok později. Tam Adam útočil na stupně vítězů, jenž mu utekly o jedinou příčku, skončil na čtvrtém místě.

Na vysněnou olympiádu o rok později se sice Adam nepodíval, prohrál souboj se zkušenějším Romanem Šebrlem. I přesto ho čekala první akce mezi dospělými závodníky. Na halovém MS v Istanbule se představil v dobré formě, umístil se na pátém místě a byl se svým výkonem spokojený. Před ME pak překonal hranici osmi tisíc bodů, stejně tak se mu to povedlo v Helsinkách, kde to stačilo na osmé místo. Od podzimu téhož roku se nově začala připravovat pod koučem Rudolfem Černým a přišla první velká medaile!

Přestože to ve švédském Göteborgu jen o pár bodů nevyšlo, a vinou zranění Adam startoval na ME do 22 let v Tampere po delší pauze, se to nakonec vydařilo. Výkonem 8252 bodů si zajistil bronzovou medaili a poprvé v kariéře bral cenný kov ze světové akce. Radost po zisku medaile ale netrvala dlouho. Utržené vazy v kotníku znamenaly pro Adama předčasný konec sezóny. Tím pádem i neúčast na MS, kam se úspěšně nominoval.

Sezóna 2015 byla pro Adama náročná. Od MČR ho provázely zdravotní problémy. I přesto na halovém ME zabojoval a skončil na pátém místě. Zdravotní trable ovšem přetrvávaly. Letní přípravu absolvoval v omezeném režimu a dlouho se čekalo na to, jestli vůbec bude moci startovat na MS. V Pekingu se Adam ukázal, dokonce zaútočil na své maximum, ale těsně mu uteklo desáté místo, skončil jedenáctý.

V následujícím roce nejprve Adam na halovém světovém šampionátu v Portlandu získal páté místo, na které navázal ideálně. V Amsterdamu na ME se sice Adamovi první den příliš nedařilo, ale nic nevzdal. Druhý den se díky skvělým výkonům posunul v pořadí na stříbrnou příčku a slavil první cenný kov ze seniorské akce. Následovalo Rio de Janeiro a první olympijské hry.  Tam Adam ukázal, že má skvělou formu. Vylepšil si svůj osobní rekord na 8291 bodů a z premiérové akce pod pěti kruhy si odvezl dvanácté místo.

V roce 2017 Adam navázal na vydařené výkony z předešlého roku. Nejprve si na halovém evropském šampionátu v Bělehradě zasloužil bronzovou medaili. I na venkovních tratích se mu dařilo, na vícebojařském mítinku znovu překonal osobní rekord a bral čtvrté místo. Vrchol sezóny, mistrovství světa v Londýně. Vše směřovalo k této akci, jenže Adama opět začaly trápit zdravotní problémy. V Anglii ale ukázal srdce bojovníka, po nepovedených disciplínách zabral a ve velké konkurenci bral osmé místo.

Na další sezónu by Adam možná nejraději zapomněl. Na mezistátním utkání se mu nepodařilo pokořit šesti tisícovou hranici. Na MČR ve vícebojích to vypadalo, že se to povede. Jenže nulový bodový zisk ho připravil o dobrý výkon a účast na halovém MS. Ani letní část sezóny neproběhla podle představ. Skončila pro Adama předčasně. Na kladenském národním šampionátu při druhém skoku o tyči odstoupil kvůli bolesti achilovky.

Na atletickou dráhu se po náročných a protrápených sezónách Adam vrátil v roce 2021. Na halovém MČR bral zlatou medaili, pod širým nebem pak zvládl hned tři desetiboje přes osm tisíc bodů. Olympiádu v Tokiu dokončil na šestnáctém místě a ukázal, že ani vyřazení z předešlých sezón vinou zranění ho nezastaví!