Denisa Helceletová (Rosolová)

česká atletka, sprinterka, vícebojařka 

*21. srpna 1986 (Karviná)

Úspěchy

1 x zlato HME, 2 x bronz HME, 1 x stříbro HMS, 1 x stříbro ME, 1 x bronz ME, 1 x zlato MSJ, 1 x zlato MEJ, 1 x stříbro ME23, 1 x stříbro MS do 17 let, 15 x zlato MČR, 10 x zlato HMČR, 3 x stříbro MČR, 4 x bronz MČR, 3 x bronz HMČR, 4 x účast na OH

Kariéra

Denisa Helceletová, rozená Ščerbová nastartovala svou atletickou dráhu jako malá holka v atletickém klubu v Orlové. Na její první atletické krůčky dohlížel trenér Jan Bardas. Z Orlové se šikovná atletka přesunula na sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě a začala trénovat v klubu AK SSK Vítkovice pod vedením kouče Aleše Dudy. Odtud její kroky směřovaly do hlavního města, kde se v klubu USK Praha připravovala v tréninkové skupině úspěšné atletky Martiny Blažkové.

Už od roku 2003, kdy získala první stříbrnou medaili na MS v atletice do sedmnácti let, bylo jasné, že se jedná o skutečně nadanou atletku. O rok později už Denisa brala zlatou medaili na MČR ve skoku dalekém. K úspěchu na domácí scéně navíc přidala ve stejné disciplíně v tomto roce první místo na juniorském mistrovství světa v italském Grossetu, dokonce se zúčastnila prvních olympijských her v Athénách.

Ve Švédsku na halovém ME v roce 2006 startovala jako sedmibojařka, ale po poranění kotníku musela odstoupit ze své nejsilnější disciplíny, skoku do dálky. Na domácí scéně Denisa nadále dokazovala, že jde o všestrannou atletku, pravidelně vyhrávala MČR v atletice v několika disciplínách, chybělo však více úspěchů na mezinárodní scéně.

To se změnilo rokem 2010. Na mítinku Zlaté tretry v Ostravě zaběhla osobní rekord na 40 metrů s časem 50,85 sekundy. Ještě předtím dokázala na halovém MS v katarském Dauhá přispět k zisku stříbrné medaile ze štafety na 4 x 400 m. Na letním ME v Barceloně Denise čas 50,90 stačil na páté místo. Už o rok později ale triumfovala, když na halovém ME v Paříži ovládla závod na 400 metrů a získala nejcennější medaili. 

Rok 2012 byl pro Denisu rokem změny. Rozhodla se o změnu disciplíny, začala se věnovat běhu na 400 metrů s překážkami. Žádný problém. Denisa splnila kvalifikační limity na ME v Helsinkách i olympijské hry Londýně. Ve Finsku pak ukázala, že zvolila správně. V nové osobním rekordu vybojovala stříbrnou medaili, ke které navíc přidala bronzovou placku ze štafety na 4 x 400 metrů překážek.

Účast na olympijských hrách v Londýně 2012 vypadala velmi slibně. V Anglii se probojoval do finále běhu na 400 metrů překážek. Čas 55,27 nakonec v konečném výsledku stačil na sedmé místo. O rok později na halovém ME to znovu cinklo. Denisa tentokrát rozbíhala českou štafetu. Finišmanka Zuzana Hejnová doběhla do cíle třetí a Češky ulovily další bronz.

Mistrovství světa 2013 v Moskvě nevyšlo podle představ. Denisa vypadla v závodu na 400 metrů překážek v semifinále. Chuť si mohla spravit o rok později na ME v Curychu 2014, kde dlouho bojovala s Britkou Childovou o vítězství. V posledních minutách závodu ji předstihly ukrajinská a ruská závodnice a Denisa tak dokončila závod na čtvrtém místě.

Po úspěších ve světě Denisa přidávala medailové umístění především na domácí scéně. Na letním i halovém MČR zvládla během své bohaté kariéry nasbírat úctyhodných pětatřicet medailí. Dne 19. listopadu ve svých 31 letech oznámila Denisa konec své bohaté kariéry z důvodu těhotenství. Před oznámením svého konce se zasnoubila s desetibojařem Adamem Sebastianem Helceletem, vydala se na dráhu trenérky a začala předávat své zkušenosti, které za celou svoji kariéru nasbírala. 

Denisa Rosolová HME 2011 - zlato