Profil patrona

Alžběta Dufková

Alžběta Dufková je reprezentantkou v synchronizovaném plavání a v duetech je se Soňou Bernardovou, kdy třikrát startovaly na olympijských hrách. K jejím největším úspěchům patří sedmá místa z mistrovství Evropy či finálové účasti na světových šampionátech. Synchronizovanému plavání se věnovala již od svých čtyř let, kdy začala navštěvovat kroužek akvabel, prakticky jen z důvodu, aby se naučila plavat. Od dětských let závodila a byla úspěšná na mistrovství republiky.

Svou sportovní kariéru spojila s kolegyní ze svého oddílu TJ Tesla Brna, za který plavala od 1994 do 2018, se Soňou Bernardovou. V roce 2006 na mistrovství republiky její kolegyně Soňa v sólovém plavání obsadila první místo a sama Bětka byla hned za ní na krásném druhém místě. Do té doby její partnerka vykonávala pouze sólové plavání a ona zároveň byla i trenérka týmu, ve kterém vynikala svou výkonností i šestnáctiletá Bětka. Díky tomu vzniklo dynamické duo Bernardová – Dufková. Alžběta získala čtyři zlaté medaile na mistrovství republiky, což získala za své sólové plavání.

Bětka se věnuje synchronizovanému plavání i v současnosti, je tedy aktivní sportovkyně. Kromě své dráhy sportovkyně se věnuje i coachingu malým nadějných slečen také v oblasti synchronizovaného plavání. Snaží se tedy vést děti ke sportu ve své kategorii, což je plavání. Už jen díky práci s dětmi ví, jak určité tréninky provádět a jak děti vést ke sportu. Co jsme viděli, tak opravdu má k dětem kladný vztah a vždycky dokáže oživit všechny druhy cvičení.